JUN

Εξεταστική Σεπτεμβρίου για το Μάθημα «Εισαγωγή στην Παιδαγωγική Επιστήμη»

Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2017

Τρόπος εξέτασης για το μάθημα

«Εισαγωγή στην Παιδαγωγική Επιστήμη»

Οι φοιτητές που θα προσέλθουν για εξετάσεις θα πρέπει να έχουν μελετήσει:

Α. από το βιβλίο Kron, F. (2012) (Επιμ. Σοφός, Α.). Βασικές Γνώσης Παιδαγωγικής Επιστήμης. Αθήνα: ΙΩΝ τα ακόλουθα κεφάλαια με τα υποκεφάλαιά τους:

1 (σελ. 27-48),

2 (σελ. 49-96),

3 (σελ. 97-181),

4 (σελ. 181-245),

Οι φοιτητές, , αφού γράψουν τα στοιχεία τους, στο φύλλο εξέτασης που θα τους δοθεί,  θα πρέπει να αναγράψουν  στο πάνω μέρος τον αριθμό του θέματος που επέλεξαν και εκπόνησαν γραπτή εργασία

Β. Για τη γραπτή εργασία: θα πρέπει να έχουν μελετήσει τα άρθρα που βρίσκονται τον φάκελο «ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕΛΕΤΗΣ»  και να παραδώσουν μια γραπτή εργασία επιλέγοντας ένα από τα τρία θεματικά πεδία:

1. Οριοθέτηση των επιστημών της Παιδαγωγικής και των Επιστημών της Αγωγής και της Εκπαίδευσης  (κείμενα συνδυαστικής μελέτης 1 και 2)
  2. Η κρίση της παιδαγωγικής ως επιστήμη και το μέλος της επαγγέλματος του εκπαιδευτικού (κείμενα συνδυαστικής μελέτης 3 και 4)
  3. Βασικές έννοιες της παιδαγωγικής Επιστήμης (κείμενα συνδυαστικής μελέτης που ξεκινούν με τον αριθμό 5)

Οι γραπτές εργασίες θα πρέπει να τοποθετηθούν στο φάκελο «Αποθετήριο εργασιών εξεταστικής Σεπτεμβρίου» στην ηλεκτρονική σελίδα του μαθήματος https://aegeanmoodle.aegean.gr/course/view.php?id=108 (Κλειδί: pedagogy2017) τουλάχιστον 2 μέρες πριν τη συμμετοχή τους στη γραπτή εξέταση.

Το αρχείο θα πρέπει να είναι σε έκδοση Word και το όνομά του θα πρέπει να περιέχει τα εξής:

• τον αριθμό του θέματος
  • δίεση
  • το ονοματεπώνυμο του φοιτητή
  • δίεση
  • μηνά και έτος

π.χ. 2#Λοΐζος Σοφός #Σεπτέμβρης 2017.docx

Οδηγίες για τη μορφοποίηση των εργασιών

ΕξώφυλλοΌνομα, ΠανεπιστημίουΣχολήςΤμήματοςΔιδάσκοντος ΜαθήματοςΤίτλος μαθήματοςτίτλοςΕργασίαςΟνοματεπώνυμο φοιτητήΗμερομηνία, Α/Μ Φοιτητή, e-mail και κινητό τηλέφωνο (Γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος 14)

Περίληψη: έως 200 περίπου λέξεις, (Γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος 12)

Τίτλοι ενοτήτων: Προαιρετική αρίθμηση (Γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος 12 Bold)

Τίτλοι υποενοτήτων: Προαιρετική αρίθμηση (Γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος 12 Bold)